Directors

The Central Platte NRD Board of Directors is elected to protect and preserve a wide scope of natural resources within the district. There are 21 members, each serving a four-year term. The board consists of two directors in each of the 10 sub-districts and one at-large director.
Directors in the same sub-district are elected in alternate election years.

Jay Richeson Subdistrict 1
  • Dawson County
  • Gothenburg
Terms: 2005-Present
Current Term: 2021-2024
Committees: Water Quantity, Western Projects, Programs, Variance
Brian Keiser Subdistrict 1
  • Dawson County
  • Gothenburg
Terms: 2007-Present
Current Term: 2019-2022
Committees: Water Quantity-Chairman, Western Projects, Budget
Dwayne Margitz Subdistrict 2
  • Dawson County
  • Lexington
Terms: 2005-Present
Current Term: 2021-2024
Committees: Water Quality, Western Projects
Tom Downey Subdistrict 2
  • Dawson County
  • Lexington
Current Term: 2021-2022
Committees: Water Quantity, Western Projects, Variance
Marvion Reichert Subdistrict 3
  • Buffalo County
  • Elm Creek
Terms: 2005-Present
Current Term: 2021-2024
Committees: Western Projects- Chairman, Water Quantity, Variance, Budget
Steve Sheen Subdistrict 3
  • Buffalo County
  • Kearney
Terms: 2007-Present
Current Term: 2019-2022
Committees: Water Quantity, Western Projects, Programs
Ryan Kegley Subdistrict 4
  • Buffalo County
  • Kearney
Current Term: 2021-2022
Committees: Western Projects, Programs
Lon Bohn Subdistrict 4
  • Buffalo County
  • Gibbon
Terms: 2019-Present
Current Term: 2021-2022
Committees: Water Quality, Western Projects
Deb VanMatre Subdistrict 5
Board Secretary
  • Buffalo County
  • Gibbon
Current Term: 2019-2022
Committees: Water Quantity, Western Projects, Programs, Budget, Executive
Jim Bendfeldt Subdistrict 5
  • Buffalo County
  • Kearney
Terms: 2005-Present
Current Term: 2021-2024
Committees: Water Quality, Variance, Programs
Mick Reynolds Subdistrict 6
Board Chairman
  • Hall County
  • Wood River
Terms: 2005-2006, 2009-Present
Current Term: 2021-2024
Committees: Water Quantity, Eastern Projects, Budget, Executive, Nebraska Natural Resources Commission
Jerry Milner Subdistrict 6
  • Hall County
  • Grand Island
Current Term: 2019-2022
Committees: Water Quality-Chairman, Eastern Projects, Budget
Jerry Wiese Subdistrict 7
Board Vice-Chairman
  • Hall County
  • Grand Island
Terms: 2001-Present
Current Term: 2021-2024
Committees: Eastern Projects, Water Quantity, Budget, Executive
Ed Stoltenberg Subdistrict 7
  • Hall County
  • Cairo
Terms: 2007-Present
Current Term: 2019-2022
Committees: Eastern Projects-Chairman, Water Quality, Budget
LeRoy Arends Subdistrict 8
  • Hall County
  • Grand Island
Terms: 2005-Present
Current Term: 2021-2024
Committees: Eastern Projects, Programs
Alicia Haussler Subdistrict 8
  • Hall Counry
  • Grand Island
Terms: 1997-2004, 2007-Present
Current Term: 2019-2022
Committees: Eastern Projects, Water Quality, Programs
Ed Kyes Subdistrict 9
  • Merrick County
  • Central City
Terms: 2001-Present
Current Term: 2019-2022
Committees: Programs, Water Quality, Eastern Projects, Variance
Doug Reeves Subdistrict 9
  • Hall County
  • Central City
Current Term: 2021-2024
Committees: Programs-Chairman, Eastern Projects, Water Quantity, Budget
Chuck Maser Subdistrict 10
  • Hall County
  • Grand Island
Terms: 2011-Present
Current Term: 2019-2022
Committees: Water Quality, Eastern Projects
Barry Obermiller Subdistrict 10
  • Hall County
  • Grand Island
Terms: 1997-Present
Current Term: 2021-2024
Committees: Water Quality, Eastern Projects, Variance
Keith Ostermeier At-Large
Board Treasurer
  • Hall County
  • Grand Island
Current Term: 2019-2022
Committees: Water Quantity, Programs, Western Projects, Budget, Executive